USA | Nowy Jork: East Village, Lower East Side i Williamsburg

East Village i Lower East Side na Manhattanie oraz Williamsburg na Brooklynie. Dwie okolice, po dwóch stronach East River połączone mostem Williamsburg Bridge. Obie bardzo artystyczne, obie bardzo autentyczne, obie mające wiele do zaoferowania. Dla mnie jedne z najciekawszych i najbardziej pociągających miejsc w Nowym Jorku.

East Village i Lower East Side

East Village graniczy z Lower East Side i tak naprawdę trudno jest zupełnie rozdzielić te dzielnice. Jeśli jednak miałabym wskazywać większe różnice to Lower East Side sprawia wrażenie bezpieczniejszej, trochę czystszej dzielnicy. Na ulicach East Village panuje taki artystyczny chaos, jest barwnie i intrygująco. Wszystkiego jest dużo – sklepów, restauracji, knajpek (w tym Xi’an Famous Foods z najlepszymi pierożkami chińskimi ever!), barów, pizzerii oferujących kawałek pizzy za dolara, księgarni, plakatów, ogłoszeń…

dzien5-4

dzien5-7

dzien5-5

dzien5-6

i przede wszystkim street artu na mistrzowskim poziomie! ❤

dzien5-3

Niemniej jednak moim ulubionym obszarem jest ten od Houston Street do Delancey Street i od Allen Street do Clinton Street. To tam tętni życie, to tam jest najwięcej przyjemnych barów i restauracji, a ludzie sprawiają wrażenie milszych niż w innych zakątkach miasta.

dzien5-8

dzien5-9

dzien2-30

Zdjęcie powyżej przedstawia bardzo typowy obrazek z Nowego Jorku – słynne żółte taksówki, stare kamienice ze schodami przeciwpożarowymi i komin wyrzucający z podziemi jakieś opary. Swoją drogą jest to ciekawe zjawisko – serio co chwilę można spotkać jakieś dymiące kominy czy rury 😉

To czego niestety nie udało nam się zrealizować, a szkoda, to odwiedzenie Tenement Museum, czyli muzeum imigrantów. Muzeum znajduje się w 5-piętrowej kamienicy, w której faktycznie mieszkało wielu europejskich imigrantów. Na każdym piętrze można zobaczyć mieszkania, które wyglądają tak jak za tamtych czasów, kiedy mieszkały w nich rodziny włoskie, niemieckie, irlandzkie czy żydowskie. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o ich życiu. Podobno jedno z najciekawszych muzeów w Nowym Jorku!

Wracając do kulinariów. Ta okolica to raj dla smakoszy. Zdecydowanie polecam spróbować pastrami w Katz Delicatessen i bajgla z łososiem w Russ & Daughters. Niebo!

dzien5-11

dzien5-13

dzien5-10

dzien2-32

dzien2-33

dzien2-31

Williamsburg Bridge

Williamsburg Bridge to kolejny most łączący Manhattan z Brooklynem. Został oddany do użytku w 1903 roku, a pod koniec XX wieku został poddany praktycznie całkowitej renowacji. Obecnie po Williamsburg Bridge przemieszczają się piesi, rowerzyści, samochody oraz metro.

Widoki z tego mostu może nie są tak spektakularne jak z dwóch pozostałych mostów, jednak ten sam w sobie jest niesamowicie fotogeniczny!

dzien5-14

dzien5-16

dzien5-19

dzien5-15

dzien5-17

dzien5-18

Williamsburg

Most prowadzi z Lower East Side na Williamsburg, który jest miejscem zamieszkiwanym przez wiele grup etnicznych. W tym również przez Polaków, którzy szczególnie upodobali sobie Greenpoint na północy Williamsburga.

Jednak to nie Polacy zwracają na siebie największą uwagę, a ortodoksyjni Żydzi. Już na samym moście minęliśmy wielu z nich. Wszyscy wyglądają tak samo, a szczególnie kobiety i dzieci. Każda kobieta ubrana jest w białą koszulę, czarną spódnice, czarne rajstopy i buty, a do tego czarna pikowana marynarka. Każda ma też taką samą charakterystyczną fryzurę – co ciekawe – podobno to peruka. Kobiety mają najczęściej ogoloną głowę, z uwagi na przekaz w Torze mówiący o tym, że modląca się kobieta powinna mieć schowane włosy lub być łysa. Dzieci i mężczyźni mają natomiast zapuszczone pejsy.

Ten widok jest o tyle szokujący, że 10 min wcześniej przemierzaliśmy ulice Lower East Side, gdzie ludzie są mocno wyluzowani, a wiele kobiet ubiera się dość wyzywająco 😉

W ostatnich latach Williamsburg przeszedł dużą przemianę. Z dzielnicy typowo robotniczej stał się dzielnicą artystyczną, bardzo modnym, wręcz hipsterskim miejscem.

dzien5-23

dzien5-22

dzien5-25

dzien5-24

dzien5-26

dzien5-21

dzien5-20

Nasz spacer po Williamsburgu zakończyliśmy nad brzegiem East River. Dochodząc do rzeki minęliśmy kilka budynków browarów, w tym najbardziej znany Brooklyn Brewery.

dzien5-27

dzien5-28

dzien5-29

dzien5-30

dzien5-32

Na koniec krótkie podsumowanie – top 3 atrakcje:

  1. Murale, murale i jeszcze raz murale ❤ na Lower East Side i Williamsburgu. Najpiękniejsze w Nowym Jorku!
  2. Pastrami w Katz’s Delicatessen albo bajgel z łososiem w Russ & Daughters, albo najlepiej to i to!
  3. Spacer po Williamsburg Bridge

Plus kilka rekomendacji gdzie zjeść:

  • Russ & Daughters – bajgel z łososiem i inne rybne przekąski ❤
  • Katz’s Delicatessen – pyszna kanapka z pastrami i żółtą musztardą
  • Mighty Quinn’s Barbeque
  • Xi’an Famous Foods – najlepsze chińskie pierożki ever!
  • na Williamsburgu warto odwiedzić najlepszą polską restaurację w NYC – Dziupla

2 myśli w temacie “USA | Nowy Jork: East Village, Lower East Side i Williamsburg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s