USA | Nowy Jork: Wall Street, dzielnica Finansowa i wspomnienie World Trade Center

Wysokie biurowce, monumentalne budynki, szybkie tempo życia, eleganccy bankierzy i biznesmeni, strategiczne decyzje finansowe… To wszystko nieustannie kojarzy się z nowojorską dzielnicą finansową. W ciągu dnia po ulicach pędzą pracownicy w eleganckich garniturach. Wieczorami czy w weekendy okolica się uspokaja i pozwala spokojnie kontemplować architekturę czy oddać hołd ofiarom zamachu na WTC.

W przeszłości, w dzielnicy finansowej rozgrywały się losy Nowego Jorku. To tam osiedlili się pierwsi mieszkańcy miasta nazywanego wtedy Nowym Amsterdamem. Na Wall Street postawiono płot na znak północnej granicy miasta, a na ulicach intensywnie rozwijał się handel. Kupcy i handlowcy w końcu zawiązali porozumienie, którego efektem było powstanie New York Stock Exchange.

dzien2-26

Wall Street

Przy Wall Street mieści się właśnie Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, która jest największą giełdą na Świecie.

dzien3-33

dzien3-34

Tuż obok w innym monumentalnym budynku znajduje się Federal Hall, czyli pierwszy ratusz i miejsce inauguracji pierwszego prezydenta USA, Jerzego Waszyngtona.

dzien3-32

Architektura tego miejsca jest niezwykła. Nowoczesne szklane wieżowce graniczą z kamiennymi monumentalnymi budynkami, a do tego w cały krajobraz wkomponowane są niższe tradycyjne budynki.

dzien2-27

dzien3-28

dzien3-29

dzien3-35

dzien2-18

Niewiele dalej znajduje się kolejna atrakcja, czyli słynny Byk z Wall Street. Posągi Byka i stojącej tuż obok Nieustraszonej Dziewczynki, to chyba ulubione miejsce wszystkich turystów, a w szczególności Azjatów. Wydaje się, że za punkt honoru obrali sobie zrobienie zdjęcia z bykiem… Może dlatego, że ma to przynieść szczęście, bo dobrego zdjęcia (tj. bez jakiejś ręki w kadrze albo innego przepychającego się człowieka) zrobić się nie da. Byłam totalnie zdegustowana tym co tam się dzieje…

dzien3-36

Przyjemniejsza atmosfera panuje za to na Stone Street. Bardzo sympatyczne miejsce z wieloma knajpkami i kolorowymi chorągiewkami. Super klimat w miejskiej dżungli.

dzien3-37

dzien3-38

Battery Park

Battery Park to największy park na Dolnym Manhattanie. Panuje tu względny spokój i cisza, nie brakuje też barów, placów zabaw i ścieżek rowerowych.

To z tego miejsca odpływają promy na Liberty Island, czyli na wysepkę ze Statuą Wolności. Generalnie to Statua Wolności cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Cóż się dziwić, w końcu to jeden z najbardziej znanych symboli Nowego Jorku. Jednak odwiedzenie Statui wymaga większego planowania i jeśli chcemy wejść na jej górę to bilety trzeba rezerwować z dużym (nawet kilkumiesięcznym) wyprzedzeniem. Pozostałe osoby muszą zadowolić się wycieczką na Libery Island i zrobieniu sobie zdjęcia pod Statuą.

Niewiele gorszy widok na Statuę jest z promu kursującego na Staten Island. Jeżeli, więc nie jest dla Was istotne postawienie nogi pod samą Statuą, polecam rozważyć ten alternatywny rejs.

Nam wystarczył widok na Statuę z pewnej (dość znacznej) odległości – najpierw z Brooklyn Bridge, a później z Battery Park.

dzien3-39

Seaport District

Seaport District tak na prawdę ciężko nazwać dzielnicą. W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do jednej ulicy South Seaport Street, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża. Niemniej jednak warto przejść się Fulton Street albo wpaść na lunch do jednej z knajpek na Front Street. Mnie przypadła do gustu szczególnie Fulton Street, która sprawiała wrażenie planu filmowego. Wszystko takie dopracowane, zadbane, czyste… 😉

Na koniec chwilę wytchnienia można znaleźć na promenadzie, przy której stoją zacumowane statki.

dzien3-30

dzien3-31

World Trade Center

Memoriał 9/11 upamiętnia tragedię z 11 września 2001 roku. 2 olbrzymie fontanny zostały wybudowane w miejscu gdzie stały wieże World Trade Center. Wokół fontann widnieją nazwiska wszystkich ofiar, w tym także ratowników, strażaków i przedstawicieli innych służb. Pomnik jest potężny, elegancki i skłania do refleksji.

dzien2-14

Pomnik 9/11 zajmuje naprawdę dużą przestrzeń. Fontanny są bardzo głębokie, tak że nie widać ich dna. Ten kontrast między płaską przestrzenią a górującymi tuż obok wieżowcami również tworzy podniosłą atmosferę.

Jednym z pobliskich budynków jest One World Trade Center, czyli jeden z czterech wieżowców nowego kompleksu powstającego w miejscu zniszczonych WTC. Budynek został oddany do użytku w 2014 roku. Jego wysokość wynosi 1776 stóp (541 metrów) i symbolicznie upamiętnia rok ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest to najwyższy budynek w USA, a na jego 102 piętrze otwarto taras widokowy.

dzien2-16

dzien2-15

Odwiedziliśmy również Muzeum 11 września. Muzeum mieści się pod ziemią, idealnie w miejscu gdzie kiedyś stały wieże WTC.

Wnętrze jest bardzo surowe. Od razu po wejściu w oczy rzucają się stalowe słupy, te same które kiedyś podtrzymywały WTC.

W muzeum, minuta po minucie przedstawione są wydarzenia z 11 września – wszystkie wydarzenia, trasy samolotów, szok i niedowierzanie całego świata obserwującego wszystko w ekranach swoich telewizorów, pożegnalne wiadomości pasażerów skierowane do swoich rodzin… Wszystko zostało udokumentowane. W innej części znajduje się za to historia po 11 września ukazująca jak zmienił się świat i życie ludzi po tym ataku.

Muzeum podzielone jest na kilka obszarów. Niektóre są niesamowicie multimedialne, w innych znajdują się pozostałości samolotów czy wozów straży pożarnej, jest też miejsce w którym można posłuchać opowieści osób, które przeżyły tą tragedię. W każdym z miejsc panuje cisza i półmrok skłaniający do zadumy.

dzien2-20

dzien2-21

dzien2-22

Na poniżej fotografii oprócz cytatu z „Eneidy” Wergiliusza (tłum. „Żaden was dzień nie wymaże z pamięci późnych wieków” wg Zygmunta Kubiaka) znajduje się mnóstwo kolorowych karteczek. Jest ich dokładnie 2983, czyli tyle ile było ofiar zamachu. Błękitny kolor też nie jest przypadkowy. Twórca poprosił różne osoby o wybranie koloru, który najbardziej im przypomina kolor nieba o poranku nieszczęsnego 11 września.

dzien2-23

Tuż obok w 2016 roku otwarto największą i najdroższą stację metra na świecie. Jej budowa trwała 12 lat i kosztowała ponad 4 miliardy dolarów. Oprócz stacji metra w budynku mieści się również galeria handlowa.

Budynek nosi nazwę Oculus i został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Calatrava zaprojektował już wiele innych charakterystycznych budynków, np. Berlin-Spandau – dworzec kolejowy w Berlinie czy Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji (który odwiedziliśmy w lutym tego roku).

dzien2-19

dzien2-24

Budynek jest bardzo oryginalny i warto wejść do jego środka. Jednak na zakupy najlepiej wybrać się do pobliskiego Century 21 😉 Century 21 to sieć outletów, w których markowe produkty (w tym również znanych projektantów) możemy kupić 30-70% taniej! Polecam 🙂

Na koniec krótkie podsumowanie – top 3 atrakcje:

  1. World Trade Center – memoriał 9/11 i dla bardziej zainteresowanych również Muzeum
  2. Spacer po Wall Street
  3. Zakupy w Century 21

2 myśli w temacie “USA | Nowy Jork: Wall Street, dzielnica Finansowa i wspomnienie World Trade Center

  1. Bardzo dobry i praktyczny wpis, przyda się każdemu, kto ma zamiar wybrać się do NYC.
    Gdy ostatni raz byłam w NYC Memorial był jeszcze w budowie, ogrodzony siatką i płachtami materiału. Pamiętam, że robiłam zdjęcia przez dziury w ogrodzeniu..
    A zdjęcie z bykiem – obowiązkowe 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s