Kanada | Yoho National Park i zbrojenie się na niedźwiedzie

Yoho National Park, choć niewielki rozmiarem, zachwyca polodowcowymi jeziorami, rzekami, pięknymi lasami, łąkami i wodospadami. Yoho to także fantastyczny wstęp do najpopularniejszego Banff National Park. Niestety często jest przyćmiony blaskiem i sławą swojego sąsiada, a szkoda!

Yoho National Park

Yoho National Park niedość, że często jest pomijany przez turystów to również jest niedoceniany przez Kanadyjczyków. Tymczasem w Yoho można wybrać się nad wspaniałe Emerald Lake, które pięknem dorównuje Lake Louise albo pospacerować pod Takakkaw Fall, czyli drugim co do wysokości wodospadem w Kanadzie!

Emerald Lake ma wyjątkowy lazurowy kolor! Jest to fantastyczne miejsce na spacer, relaks na brzegu lub wynajęcie kajaka. Osoby, które chciałyby spędzić tam więcej czasu mogą rozważyć noclegi w pięknie położonym, dosłownie nad samym jeziorem, Emerald Lake Lodge.

dzien2-26

dzien2-28

dzien2-21

dzien2-24

dzien2-36

dzien2-34

dzien2-27

dzien2-22

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest naturalny most (Natural Bridge). Rzeka Kicking Horse wyrzeźbiła w skale most, pod którym dodatkowo utworzył się wodospad. Bardzo malownicze miejsce!

dzien2-37

dzien2-38

dzien2-39

dzien2-42

Takkakaw Falls to kolejny powód do odwiedzenia Yoho NP. Jak już wspominałam, wodospad jest drugim pod względem wysokości w Kanadzie. Spada ze stromego klifu co robi spore wrażenie. Do wodospadu dojeżdża się 8-kilometrową, wąską i bardzo malowniczo położoną drogą.

dzien3-7

dzien3-12

dzien3-9

dzien3-8

dzien3-13

dzien3-16

W Yoho National Park spędziliśmy dwa dni. Do parku dojeżdżaliśmy z położonego w pobliżu Golden, gdzie zatrzymaliśmy się w przepięknym Le Beausoleil Bed and Breakfast. Właścicielami pensjonatu jest małżeństwo, które mieszka na parterze, a wynajmują pokoje na 1-szym piętrze i na poziomie -1. Dom jest niesamowity, cały drewniany z wieloma obrazami i innymi rękodziełami (część z nich jest na sprzedaż). Właściciele serwują śniadania z lokalnymi specjałami. Codziennie czekało też na nas świeże pachnące ciasto. Do pełnej perfekcji zabrakło tylko… pogody 😛 Z naszego pokoju położonego na samej górze, powinien roztaczać się widok na góry…

dzien2-45

dzien3-3

Niedźwiedzie

Generalnie niedźwiedzie występują w Kanadzie i wybierając się w Góry Skaliste istnieje duże prawdopodobieństwo ich spotkania. Mówimy tutaj o niedźwiedziach brunatnych i niedźwiedziach grizzly. Przy wejściu na każdy szlak znajdują się podobne tablice informacyjne:

dzien2-44

Niedźwiedzie są wszystkożerne, jednak głównie żywią się roślinami. I właśnie kiedy tych roślin, a szczególnie owoców, jeszcze nie ma (wczesna wiosna) lub już brakuje (jesień) to niedźwiedzie coraz odważniej schodzą w niższe partie gór. Generalnie niedźwiedzie przyciągają zapachy owoców, ale też ludzkiego jedzenia. Dlatego przy niektórych jeziorach gdzie występuje dużo krzaków jagód i przy każdym wejściu na szlak znajdują się tablice przypominające o niezostawianiu niedojedzonego prowiantu i wyrzucaniu resztek do specjalnych koszy na śmieci.

dzien2-43

Niedźwiedzie generalnie same z siebie nie atakują, a wręcz można powiedzieć, że unikają ludzi. Dlatego tak istotne jest, żeby dać im szansę nas usłyszeć, bo wtedy prawie napewno same zejdą nam z drogi. Wiele osób urządza sobie karaoke albo po prostu głośno rozmawia, na dłuższą metę przydatne mogą się okazać specjalne dzwoneczki. Wystarczy je przymocować do plecaka czy kijka trekkingowego 😉

Jeśli jednak stanelibyśmy oko w oko z niedźwiedziem to dzwonki nam nie pomogą. Uciekać też nie damy rady – niedźwiedzie są bardzo szybkie. Aż niesamowite jak takie wielkie cielsko potrafi się szybko poruszać. Różne poradniki mówią, że trzeba się „powiększyć” poprzez rozpięcie kurtki i rozpostarcie ramion oraz należy do niego mówić spokojnie ale zdecydowanie. W ostateczności jak niedźwiedź zaatakuje to w odległości 1 metra możemy rozpylić w kierunku jego pyska specjalny gaz… Podobno działa. Na szczęście nie musieliśmy próbować 😉

Nasze pierwsze spotkanie z niedźwiedziem było na autostradzie. Wyskoczył z jednej strony lasu i przebiegł nam niewiele przed maską! Oczywiście zdjęcia nie ma. To była super szybka i super szokująca akcja 😉

img_0595.jpg


3 myśli w temacie “Kanada | Yoho National Park i zbrojenie się na niedźwiedzie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s