Japonia | Jednodniowa wycieczka do magicznego Nikko

Japońskie przysłowie mówi, że ten kto nie widział Nikko, nie wie co to prawdziwe piękno. Pojechaliśmy więc to sprawdzić 😊. 120 kilometrów na północ od Tokio znajduje się malownicze Nikko z mnóstwem świątyń, świętymi bramami i kamiennymi latarniami pokrytymi mchem. Całość położona jest w cedrowych lasach, co sprawia, że atmosfera jest tam zupełnie magiczna ♥️

W VIII wieku buddyjski duchowny ustanowił w tym miejscu swoją pustelnię, następnie było to miejsce treningów mnichów, ale sławę przyniosło mu wybudowanie mauzoleum przywódcy szogunatu, który rządził Japonią przez ponad 250 lat. Później wybudowano w tym miejscu chram ozdabiany przez 15 tysięcy artystów oraz przepiękny most, który pierwotnie służył szogunowi i cesarskim posłańcom.

Wioska Nikko, która dosłownie oznacza „światło słoneczne”, rozwijała się i przez wieki stanowiła centrum kultu szintoistycznego oraz buddyzmu. Zarówno buddyjska świątynia Rinno, szintoistyczna świątynia Futarasan oraz mauzoleum Tokugawy Ieyasu – świątynia Toshogu zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z Tokio do Nikko dotarliśmy pociągiem. Następnie czekał nas dwukilometrowy spacer wzdłuż głównej ulicy miasteczka i dotarliśmy do wspomnianego wcześniej mostu. Jest to takie symboliczne wejście do całego kompleksu świątynnego.

Buddyjska świątynia Rinno

W przepięknym cedrowym lesie witają nas kamienne lampiony i inne budowle pokryte mchem…

…aż w końcu dochodzimy do pierwszego z trzech głównych budynków – buddyjskiej świątyni Rinno.

Niestety świątynia wciąż jest w remoncie, chociaż i tak mieliśmy szczęście, bo jeszcze parę tygodni wcześniej była cała przykryta rusztowaniami i płachtami materiału 😉 Niestety w Nikko trzeba płacić wstęp do każdej ze świątyń. Cena biletu w połączeniu z remontem skutecznie zniechęciły nas do wejścia do środka. Ruszyliśmy dalej…

Mauzoleum Tokugawy Ieyasu – świątynia Toshogu

W końcu tuż obok czekała na nas główna atrakcja w Nikko, czyli mauzoleum Tokugawy Ieyasu. Mauzoleum zajmuje bardzo duży teren z mnóstwem budynków niesamowicie bogato zdobionych.

dzien3-9

Zaraz po wejściu zwróciliśmy uwagę na wizerunek „trzech mądrych małpek”. Symbolizują one buddyjskie zalecenie: nie widź złego, nie słysz złego, nie mów złego, które mówi o tym jakie jest właściwe zachowanie człowieka. Swoją drogą zdobienia w tej świątyni nawiązują bardziej do kultury chińskiej niż japońskiej.

dzien3-11

Żeby dostać się do kluczowych budynków, należy przejść przez wyjątkową bramę zwaną Bramą Światła Słonecznego.

Dodatkową atrakcją w kompleksie są przepiękne słoje na sake, czyli narodowy japoński alkohol. Sake to nie wódka (jak powszechnie się uznaje), ale bardziej wino ryżowe. Jej produkcja opiera się na procesie fermentacji, a nie destylacji. A żeby było zabawniej to cały proces wyrabiania sake jest zbliżony do warzenia piwa, gdyż bazą sake są ziarna, a nie owoce 😉

Oczywiście nie na samych słojach, ale na normalnych butelkach w sklepie, można zobaczyć bardzo wysokie %%%. Na etykiecie możemy doszukać się 50%, 60% czy nawet 70%! Jednak nie chodzi to o alkohol, a o pozostałości ryżu po tzw. procesie polerowania. Im więcej wierzchniej warstwy ziaren się odrzuca, tym szlachetniejszy efekt końcowy. A samo sake ma normalnie 15-20% alkoholu 😉

dzien3-17

Głównym budynkiem jest oczywiście mauzoleum, jednak dookoła znajduje się dużo mniejszych świątyń. Wchodząc do świątyń oczywiście pamiętamy o zachowaniu ciszy no i przed wejściem zawsze zdejmujemy buty. Często można też zaobserwować tradycyjny obrząd obmywania się przed modlitwą.

Przed świątyniami znajdują się chozuya, czyli małe zbiorniczki z wodą z chochelkami do nabierania wody. Japończycy nabierają jedną chochlę wody, a następnie polewają sobie prawą dłoń, lewą dłoń i przepłukują usta, co ma oczyścić ich ze złych słów.

dzien3-26

W zależności od świątyni, prośby czy modlitwy zostawiane są na specjalnych karteczkach bądź drewnianych tabliczkach. Tutaj drewniane tabliczki mają po jednej stronie wizerunek śpiącego kota, czyli symbolu pokoju.

dzien3-21

dzien3-20

Szintoistyczna świątynia Futarasan

Wychodząc z mauzoleum przeszliśmy przez wielką kamienną bramę, żeby zaraz dojść do Futarasan-jinja.

Futarasan-jinja to świątynia szintoistyczna poświęcona bogom gór Nikko. Bilet wstępu jest tańszy niż w przypadku mauzolem. Decydujemy się wejść i to był bardzo dobry wybór. Dociera już tu znacznie mniej ludzi, świątynia ukryta jest pomiędzy drzewami, bogate zdobienia przyciągają wzrok… Bardzo nam się podoba!

dzien3-34

Na koniec pospacerowaliśmy po spokojnych okolicach Nikko. Mieliśmy w planach odwiedzić Tamozawa Imperial Villa, czyli letnią rezydencję cesarza. Niestety we wtorki jest zamknięta 😦 Wielka szkoda, bo jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie można pochodzić i pooglądać tradycyjne japońskie wnętrza.

Kanmangafuchi Abyss

Na koniec zawędrowaliśmy do Kanmangafuchi Abyss. Spacerując wzdłuż wąwozu rzeki doszliśmy do wyjątkowego miejsca z mnóstwem pomników Bakejizō (ducha jizō).

Jizō jest znany ze swej opiekuńczej działalności wobec dzieci, a szczególną troską otacza te nienarodzone oraz zmarłe zaraz po porodzie. Właśnie dlatego, rodzice zmarłych dzieci często ubierają posążki w dziecięce ubranka, czapeczki i śliniaczki czy inne akcesoria.

Natomiast tutaj mówimy również o Bakejizō, ponieważ jeśli spacerując liczylibyśmy posągi to, podobno, nigdy nie doliczymy się tej samej ilości idąc tam i z powrotem. Nie sprawdzaliśmy 😉

dzien3-44

Tak też zakończyła się nasza wycieczka do Nikko. Jeszcze ostatnie spojrzenie na most i ruszyliśmy w kierunku dworca, a następnie w drogę powrotną do Tokio…

dzien3-46


2 myśli w temacie “Japonia | Jednodniowa wycieczka do magicznego Nikko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s