Japonia | Kwitnienie wiśni – najlepsze miejsca na hanami w Tokio i praktyczne wskazówki

Przenieśmy się do krainy gdzie na każdym kroku na biało oraz we wszystkich odcieniach różu rozwijają się malutkie kwiaty na drzewach, gdzie charakterystyczny subtelny kwiatowy wzór można znaleźć na wszelkiego typu dekoracjach, pamiątkach czy nawet opakowaniach, gdzie mieszkańcy wychodzą na zewnątrz aby napatrzeć się na to piękne zjawisko i zrobić, jak co roku, mnóstwo zdjęć… Witajcie w Kraju Kwitnącej Wiśni, w czasie hanami!

Hanami to tłumacząc dosłownie z japońskiego znaczy „oglądanie kwiatów”. I tak właśnie od lutego (kiedy zakwita śliwa – ume) do maja (gdy na samej północy zakwita wiśna – sakura), Japończycy oraz mnóstwo turystów organizuje pikniki, spotkania, a przynajmniej intensywnie spaceruje i podziwia te piękne kwiaty. To w tym okresie można spotkać na ulicach wiele kobiet w japońskim kimonie, bo zdjęcia w takim właśnie tradycyjnym stroju na tle kwitnących wiśni są najbardziej porządane.

Planując podróż do Japonii, nie mogłam wybrać innego okresu. Bardzo chciałam zobaczyć Kraj Kwitnącej Wiśni właśnie w tej odsłonie – pięknej, wiosennej, subtelnej, kwiatowej… Nie spodziewałam się jednak, że hanami i na mnie zrobi tak niesamowite wrażenie! Jest to zupełnie wyjątkowe przeżycie!

dzien9-36

Krótka radość…

Kwiaty wiśni (a to głównie w wiśnie, a nie w śliwy czy inne kwiaty celujemy) kwitną w różnych miejscach w różnym czasie. Wszystko zaczyna się na Okinawie, a kończy na północy Hokkaido. Najczęściej na przełomie marca i kwietnia, wiśnie kwitną w Tokio, Kioto, a chwilę później w głębi kraju, między innymi w Alpach Japońskich.

Kwiaty kwitną dość krótko. W internecie doszukacie się mnóstwo mapek z przewidywanymi datami kwitnienia. Pierwsza oznacza, że na kilku drzewach pojawi się pierwszych kilka kwiatków (first bloom), druga data mówi o tym, że drzewo jest w tzw. full bloom, czyli pełnym rozkwicie (80% z obserwowanych przez odpowiedni instytut drzew wiśni, wypuściło kwiaty). First bloom od full bloom dzieli zaledwie 5-7 dni, a po ok. następnych 10-14 dniach od full bloom, kwiaty praktycznie całkowicie przekwitają i opadają.

Prognozy dla kwitnienia wiśni są wypuszczane od początku stycznia najpierw co kilka tygodni, aż do samego końca sakury, kiedy aktualizacja danych pojawia się praktycznie codziennie.

Prognoza z dnia 9 stycznia 2020 wygląda następująco:

a0001033_main
źródło: livejapan.com

Innymi stronami jakie warto odwiedzać są: n-kishou.comsakura.weathermap.jp czy www.jrailpass.com.

Kwiaty są też bardzo wrażliwe na zmiany pogody i dlatego też my planowaliśmy przyjechać do Tokio kilka dni przed full bloom (23.03.-28.03.2019), a okazało się, że trafiliśmy na first bloom. Z tym, że w niektórych miejscach nawet w czasie first bloom kwiatów nie brakuje, a w innych ciężko się dopatrzeć czegoś innego niż maleńkich pączków…

Planując podróż do Japonii, z dużym prawdopodobieństwem macie już zarezerwowane noclegi, które w tym czasie szybko się wyprzedają a ich cena rośnie z tygodnia na tydzień. W naszym przypadku też tak było. Jednak będąc w Osace i wciąż posiadając Japan Rail Pass, spontanicznie postanowiliśmy wrócić na jeden dzień do Tokio na full bloom (5.04.2019) i była to świetna decyzja 🙂

Będąc już w Japonii, na pewno nie raz będziecie się posługiwać Google Maps 😉 w czasie kwitnienia wiśni, w odpowiednim (dość sporym) przybliżeniu, znajdziecie Sakura Spots. Google oznacza ikonką kwiatu wiśni miejsca, w których najlepiej jest obserwować sakurę 😉

Najlepsze miejsca do podziwiania sakury w Tokio

W pobliżu Pałacu Cesarskiego ciągnie się 700 metrowa promenada Chidorigafuchi z kilkuset drzewami wiśni. Oprócz miłego spaceru można także wynająć łódkę i spędzić czas w romantycznej scenerii. Niestety kolejki do wynajęcia łódki potrafią się ciągnąć w nieskończoność także trzeba uzbroić się w cierpliwość 😉 Niesamowite miejsce, chyba mój numer jeden!

dzien4-52

dzien4-51

Shinjuku Gyoen to jedno z najlepszych miejsc na podziwianie kwiatów wiśni w Tokio. W rozległym ogrodzie o powierzchni ponad 50 hektarów i obwodzie 3,5 kilometra kwitnie około 1100 japońskich wiśni!

Oprócz wiśni znajduje się tu wiele innych kwiatów, więc nawet jak miejscami rozkwit wiśni nie będzie bardzo satysfakcjonujący i tak nie będziemy rozczarowani, bo sam ogród jest przepiękny!

Meguro River to totalnie zaskakująca i nieoczywista miejscówka. Wzdłuż rzeki Meguro rozkwita ok. 800 drzew wiśni, małe restauracyjki serwują przekąski i napoje, a dziesiątki tysięcy ludzi spacerują i oglądają kwiaty.

Trzeba pamiętać, że rzeka znajduje się między budynkami i w związku z tym promienie słońca padają zaledwie kilka godzin w ciągu dnia. Oznacza to, że wiśnie kwitną tu dość późno. To właśnie między innymi dla Meguro River wracaliśmy z Osaki 😉

Myślę, że gdybyśmy byli tam kilka dni później to na drzewach mogłoby być zdecydowanie mniej kwiatów, natomiast rzeka byłaby pewnie dosłownie biała od płatków. Już wtedy mogliśmy zaobserwować, że rzeka pokryła się białymi kropeczkami 😉

dzien12-1

dzien12-15

Innym dość nieoczywistym miejscem jest Sakura Street na Shibuya. Wystarczy dosłownie wyjść ze stacji Shibuya, żeby wejść na tą ulicę i przejść się tunelem kwitnących drzew.

Podobno w Ueno Park drzewa wiśni kwitną nieznacznie wcześniej niż w innych miejscach w Tokio i też dlatego tu oglądaliśmy sakurę po raz pierwszy. Ludzie przychodzą tu na spacer bądź wyprawiają całodzienny piknik i siedzą na kocach wzdłuż alejek. Tu również znajduje się kilkaset drzewek.

Swoją drogą organizacja pikników w parkach to szczególne zjawisko. Często miasto przygotowuje parki w odpowiedni sposób, a mianowicie wyznacza obszary piknikowe. Ludzie rozkładają się na plastikowych niebieskich płachtach, które czasami przykrywają kocami. Przynoszą jedzenie, napoje i tak spędzają całe dnie. I pomimo tego, że jedzenie jest często w jednorazowych opakowaniach, bo kupione w okolicznych barach, to obowiązuje segregacja śmieci.

Yoyogi Park to trzeci co do wielkości park w Tokio i chociaż też może pochwalić się sporą kolekcją drzew wiśni to nie jest super popularnym miejscem w czasie hanami. Drzewa rosną w różnych miejscach, praktycznie nigdzie nie są skupione w jednym, przez co nie robią aż takiego wrażenia. Niemniej jednak również bardzo przyjemne miejsce.

Mori Garden to miejsce gdzie trafiliśmy przez zupełny przypadek po powrocie z całodziennej wycieczki do Nikko. Mały, ale przepiękny i niesamowicie zadbany ogród.

dzien3-52

Poza Tokio…

Oczywiście wiśnie można podziwiać nie tylko w Tokio, ale to właśnie w Tokio udało nam się zobaczyć ich najwięcej. Naszymi innymi ulubionymi miejscami na hanami zostały:

  • uliczka na starym mieście w Kioto z okazałym drzewem wiśni
  • ogrody Shukkei-en w Hiroszimie
  • Park Kema Sakuranomiya w Osace
  • zamek Himeji

Kwitnące drzewa wiśni sprawiają, że Japonia wydaje się miejscami jak po prostu wyciągnięta z bajki. Zdecydowanie warto odwiedzić ją właśnie w tym czasie 🙂


Jedna myśl w temacie “Japonia | Kwitnienie wiśni – najlepsze miejsca na hanami w Tokio i praktyczne wskazówki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s