Niemcy | Monachium kulturalnie i na sportowo

Atrakcje Monachium na Starym Mieście i fali surferskiej się nie kończą! Oczywiście fanom sportu Monachium kojarzy się pewnie jednoznacznie – Bayern Munchen i Robert Lewandowski 😉 Ale warto spędzić trochę czasu również w Parku Olimpijskim i interesującym kompleksie muzeów.

Zaczynając od sportowych klimatów… Spełnieniem marzeń byłoby obejrzenie Roberta Lewandowskiego w akcji przeciw innej topowej niemieckiej drużynie. Jednak jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. A ma się bardzo dużo, bo tour po stadionie z przewodnikiem. I chociaż nie brzmi to szczególnie spektakularnie to taka wycieczka jest zdecydowanie godna uwagi (i to nawet z damskiego punktu widzenia)!

DCIM101GOPROGOPR2607.JPG

Nasza pani przewodnik zdradziła dużo różnych ciekawostek, oprowadziła nas po stadionie, szatniach, łazienkach (jakie oni mają luksusy ;)), loży prasowej… A na koniec przeszliśmy po imponującym muzeum Bayernu. Po fakcie stwierdzam, że te 19 euro to była całkiem niezła inwestycja 😉 Uwaga dla planujących zwiedzanie stadionu – żeby uniknąć kolejek i ewentualnego rozczarowania jak się nie załapiemy na bilety, lepiej zarezerwować sobie taki tour wcześniej na stronie internetowej.

IMG_5882.jpg

img_2288

img_5897

img_2301

Dopełnieniem sportowej strony Monachium jest Park Olimpijski utworzony na potrzeby letniej Olimpiady w 1972 roku. Park z wielkim olimpijskim jeziorem jest otwarty dla spacerowiczów. Natomiast za wejście na stadion czy wyjazd na górę wieży olimpijskiej trzeba zapłacić – nie skorzystaliśmy. Za to wspięliśmy się na pobliskie wzgórze skąd roztacza się piękny widok na zielony teren Parku.

DCIM101GOPROGOPR2598.JPG

IMG_5865

Przechodząc do bardziej kulturalnej części. Monachium jest atrakcyjne nawet kiedy nie dopisuje pogoda. W czasie deszczu zamiast się nudzić bądź przesiadywać w knajpach, mamy do wyboru odwiedzenie licznych muzeów, teatrów czy kin. A tak na prawdę dla niektórych muzeów warto poświęcić nawet te słoneczne godziny 😉

Z tych najważniejszych miejsc, mamy do wyboru rezydencję królów Bawarii, Niemieckie Muzeum z wystawami poświęconymi technice, elektryczności, środkom transportu oraz kompleks muzeów przy Placu Królewskim (Konigsplatz).

My spędziliśmy udane niedzielne popołudnie właśnie w tych okolicach odwiedzając Starą i Nową Pinakotekę. Zwiedzanie Pinakotek warto zaplanować na niedzielę, kiedy wejście do każdego obiektu kosztuje zaledwie 1 euro!

Oprócz tego, że w Starej Pinakotece znajdują się dzieła najwybitniejszych artystów (m.in. Botticelliego, Durera, El Greco, da Vinci, Rembranta czy Rubensa), to sam budynek jest bardzo ciekawy. W czasie wojny został częściowo zbombardowany, ale co istotne, zamiast go rozebrać i na nowo wybudować, postanowiono odbudować tylko uszkodzony fragment. Co więcej, odbudowano go w taki sposób, że jest wyraźnie widoczny. Jest to zupełnie nietypowe zjawisko, gdyż większość budynków była rozbierana i odbudowywana, aby nie przypominać o niechlubnych dziejach historii.

img_2302

img_2303

img_2313

img_2311

W Nowej Pinakotece można podziwiać kolekcje malarstwa z okresu XVIII do XX wieku, a największą uwagę zwracają dzieła van Gogha i impresjonistów, np. Moneta. Znajduje się tu jeden z obrazów z serii Słoneczniki van Gogha.

IMG_5922

img_2328

img_2327

Niestety nie udało nam się dotrzeć do Pinakoteki Modernizmu i Muzeum Brandhorstów, poświęconym sztuce współczesnej. Na szczęście tuż przed rozpętaniem się prawdziwej ulewy, udało się uchwycić oryginalną elewację Muzeum Brandhorstów. To muzeum ma jeszcze jeden znak rozpoznawczy – po drugiej stronie ulicy można kupić najlepsze lody w mieście 😉 Kolejka na co najmniej kilkanaście minut stania gwarantowana!

img_2331

Na koniec coś dla fanów motoryzacji – BMW Welt. W przepięknym i bardzo nowoczesnym budynku można z bliska się przyjrzeć modelom BMW, MINI i Rolls Royce, a nawet skorzystać z jazdy próbnej. Oczywiście, zakupić taki samochód również można 😉 Tuż obok znajduje się muzeum BMW z eksponatami samochodów produkowanych na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Wstęp do BMW Welt jest bezpłatny, do muzeum kosztuje 12 euro. Samochody nie są w kręgu moich największych zainteresowań, także poprzestaliśmy zwiedzanie na BWM Welt.

img_2266

img_2273

Monachium jest piękne, atrakcyjne i interesujące dla każdego. Warto tu przyjechać i to nie tylko na… Oktoberfest 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s