Kanada | 7 największych atrakcji w Parku Narodowym Banff + mały bonus

Park Narodowy Banff jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Kanadzie oraz jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Ameryce Północnej. Zajmuje powierzchnię 6641 km², więc Lake Louise i Moraine z poprzedniego wpisu to nie wszystko co nas tam czeka!

1. Zachwyć się nad Lake Louise i Lake Moraine

Nie można się dziwić, że to właśnie o jeziorach Louise i Moraine powstał pierwszy wpis o Banff (link). Generalnie Kanada to kraina jezior – stanowią one ponad 8% całej powierzchni kraju! I choć 8% może nie wydawać się aż tak powalającą liczbą, to wyobraźcie sobie że to mniej więcej powierzchnia Polski i Niemiec razem wziętych 😉 Co więcej kanadyjskie jeziora stanowią 60% wszystkich jezior świata.

dzien5-56.jpg

Dlatego nie wyobrażam sobie nie wspomnieć o jeszcze jednym…

2. Wypożycz łódkę na Lake Minnewanka

Jezioro Minnewanka jest jednym z najpiękniejszych jezior, a do tego skrywa w sobie tajemnicę! Otóż pod jego powierzchnią znajduje się zalany kurort. Minnewanka Landing Resort został zbudowany w 1888 roku i tak naprawdę była to mała wioska z kilkoma hotelami i restauracjami. W czasie II Wojny Światowej, kiedy zwiększono zdolność hydroelektryczną pobliskiej fabryki materiałów wybuchowych, poziom wody w jeziorze podniósł się o ponad 30 metrów i tym samym pochłonął całkowicie ośrodek wypoczynkowy. Do teraz jego pozostałości są odwiedzane przez nurków 😉

My zostaliśmy na powierzchni, ale wynajęliśmy łódkę, którą przemierzaliśmy jezioro! Pierwotnie mieliśmy w planie wynajęcie kajaka na tym lub innym jeziorze, ale jak się okazało, że na łódkę nie trzeba mieć żadnego pozwolenia niesamowicie się ucieszyliśmy. Co prawda, myśleliśmy, że godzina na łódce to strasznie dużo czasu, a ostatecznie nawet chyba do połowy jeziora nie dopłynęliśmy. Ale co tam! Super atrakcja!

dzien4-1

dzien4-12

dzien4-16

dzien4-20

 

3. Wybierz się na spacer po Johnston Canyon

Johnston Canyon to idealne miejsce na relaksacyjny spacer. Jest dość łatwy i krótki, a poza tym każdy może zadecydować sam kiedy chce zawrócić. Pierwszy punkt, do którego docierają wszyscy (nawet rodzice z dziećmi w wózkach) to Lower Falls, kawałek dalej i już bardziej pod górę idzie się do Upper Falls (40 metrowego wodospadu), a na najwytrwalszych (czyli tym razem nie nas :P) czekają jeziora Ink Pots.

dzien6-1

dzien6-24

 

dzien6-27

dzien6-35

4. Wypatrz Górę Zamkową

Przejeżdżając Banff poruszaliśmy się głównie po autostradzie na odcinku między Canmore i Lake Louise. Na tej trasie znajduje się wiele ciekawych formacji skalnych, z czego najbardziej znana jest potężna i majestatyczna Castle Mountain (Góra Zamkowa).

Po II Wojnie Światowej nazwa góry została zmieniona na Eisenhower Tower dla uczczenia generała Dwighta D. Eisenhowera. Jednak przemianowanie góry nie spotkało się z powszechną akceptacją i po wielu protestach, petycjach i innych akcjach, w 1979 roku została przywrócona pierwotna nazwa Castle Mountain, a jedynie mniejszą wieżę po wschodniej stronie nazwano Eisenhower Tower.

dzien6-19

dzien8-2

5. Wyjedź kolejką na jedno z wzniesień

W Parku Narodowym Banff działają dwie gondole – Banff i Lake Louise. Oprócz tego w sąsiadującym Parku Narodowym Jasper można skorzystać z jeszcze innej. Każda ma swoje plusy i minusy, my zdecydowaliśmy się na gondolę w mieście Lake Louise z uwagi na piękny widok na góry, opcję biletu na gondolę ze śniadaniem i największe prawdopodobieństwo wypatrzenia miśków na polanie. Co prawda, niedźwiedzi się nie dopatrzyliśmy, a śniadanie było ok (typowo amerykańskie), ale w restauracji u podnóża wzgórza (a nie na szczycie z pięknym widokiem) 😛 ale co tam! I tak było fajnie, idealna opcja, żeby spędzić spokojne chwile w pięknym miejscu i nabrać sił 🙂

dzien6-2

dzien6-3

dzien6-5

dzien6-8

dzien6-12

dzien6-15

6. Przejedź Bow Valley Parkway i zrób zdjęcie w najczęściej fotografowanym miejscu

Droga Bow Valley ciągnie się równolegle do autostrady. Była to pierwsza droga zbudowana w tym rejonie. Obecnie jest zdecydowanie mniej uczęszczana, co sprawia, że jest też bardziej dzika i więcej zwierzyny kręci się w jej pobliżu.

Co więcej, właśnie na niej znajduje się punkt widokowy, z którego można zrobić zdjęcie najczęściej fotografowanego widoku w Parku Narodowym Banff. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo kluczowym elementem tego krajobrazu jest pociąg przejeżdżający po wijących się jak wąż torach wzdłuż rzeki. Te zawijasy doczekały się nawet swojej nazwy! Jest to Morant’s Curve nazwany na cześć fotografa Nicolasa Morant.

dzien6-17

dzien6-18

7. Odwiedź kanadyjskie Zakopane – miasteczko Banff

Miasteczko Banff jest niesamowicie położone, więc nic dziwnego, że nazywane jest bramą do Parku Narodowego. W Banff można wybrać się na zakupy (zarówno pamiątek jak i odzieży), zjeść w jednej z super restauracji czy wynając pokój w jednym z wielu hoteli. Przy tym wszystkim trzeba jednak uważać na ceny które w tym miejscu trochę rządzą się swoimi prawami 😉

Warto też wyjechać wyjechać na punkt widokowy Banff View Point na Mt Norquay Scenic Drive, skąd roztacza się piękna panorama na okolicę.

dzien4-36

dzien4-38

dzien4-39

dzien4-33

dzien4-34

dzien4-35

8., czyli bonus – poszybuj w przestworzach nad Canmore

Canmore to również bardzo turystyczne i malownicze miasteczko, ale położone jest przed wjazdem po Parku Narodowego Banff. Dzięki temu hotele nie są aż tak szalenie drogie jak w Banff, jest większy wybór restauracji (polecamy super pizzę w Rocky Mountain Flatbread Co.) i sklepów spożywczych (choćby Safeway i Save-On-Foods). Canmore to idealne miejsce wypadowe do Banff!

A poza tym, w Canmore wskoczyliśmy na super huśtawkę i poczuliśmy się jak dzieci 😀

dzien3-31

dzien4-3

dzien4-6


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s